Stres oksydacyjny jest to brak równowagi pomiędzy działaniem reaktywnych form tlenu a zdolnością do detoksykacji organizmu.
W procesie metabolizmu organizmów powstają szkodliwe substancje jakimi są reaktywne formy tlenu (wolne rodniki). Nadmiar wolnych rodników w organizmie powodować uszkodzenia komórkowe struktur białkowych i tłuszczowych oraz uszkodzenia DNA. W układzie nerwowym ich nadmiar może prowadzić do błędów komunikacji międzykomórkowej, neuroprzekaźnictwa i może powodować powstawanie chorób neurodegeneracyjnych (Alzheimer, Parkinson) czy neurorozwojowych (Zaburzenia spektrum autyzmu, zaburzenia genetyczne). Nadmiar wolnych rodników przyspiesza również starzenie się organizmu oraz prowadzi do powstawania chorób tj.: nowotwory, cukrzyca, choroby układu krążenia, bezpłodność.
Organizm posiada mechanizmy czyszczące, ale pod wpływem stresu oksydacyjnego słabną. Aby zwiększyć możliwości organizmu trzeba monitorować stan stresu oksydacyjnego oraz dostarczać odpowiednich substancji w diecie oraz celowanej suplementacji. narażone na długotrwały i nadmierny stres,
Na stres oksydacyjny narażeni jesteśmy wszyscy a zwłaszcza osoby:
- narażone na zanieczyszczenia środowiskowe (metale ciężkie, pestycydy, toksyny, przetworzona żywność, nieodpowiednie kosmetyki)
- uprawiające sport,
- kobiety w ciąży,
- osoby starsze,
- nieprawidłowo odżywiające się,
- narażone na nadmierne promieniowanie słoneczne,
- z zaburzeniami neurorozwojowymi, neurodegeneracyjnymi,
- nadużywające używek (papierosy, alkohol),
- zażywające długotrwale leki ( antykoncepcyjne, antydepresanty, sterydy oraz antykoagulanty).
Starzenie się to proces degeneracyjny spowodowany akumulacją uszkodzeń na różnych poziomach w komórkach organizmu. Uszkodzenia te prowadzą do zaburzenia utrzymania integralności i funkcjonalności wszystkich składników komórek, a w efekcie nieprawidłowego funkcjonowania, stopniowej niewydolności tkanek i śmierci organizmu.
Starzenie się skóry jest procesem fizjologicznym, w którym główną rolę odgrywają dwa równolegle przebiegające procesy. Pierwszym procesem jest starzenie wewnątrzpochodne, zaś drugim zewnątrzpochodne (wpływ stresu oksydacyjnego).
PROCESY STARZENIA SIĘ |
|
ZEWNĘTRZNE |
WEWNĘTRZNE |
|
|
Wśród głównych przyczyn starzenia należy wymienić promieniowanie ultrafioletowe (UV). Skutki biologiczne oddziaływania tego promieniowania na skórę zależą od natężenia i długości fali UV. Obejmują one reakcje wczesne w postaci rumienia, oparzenia słonecznego oraz późniejsze, które związane są z uszkodzeniem molekularnym i biochemicznym skóry, zaburzeniami pigmentacji, rozwojami zmian przedrakowych i nowotworów. Uszkodzenie skóry spowodowane zbyt długą ekspozycją na promieniowanie UV nazywane jest fotostarzeniem.
Wszystkie czynniki zewnętrzne wpływające na szybkość, z jaką starzejemy się, wywoływane są jednym procesem - stresem oksydacyjnym. Jest to uwalniane w organizmie cząsteczek nazywanych wolnymi rodnikami (reaktywne formy tlenu). W normalnych okolicznościach wolne rodniki są wychwytywane i zobojętniane przez związki przeciwutleniające, antyoksydanty znajdujące się w skórze: cząsteczki posiadające zdolność ich pochłaniania i powstrzymywania. Jednak z czasem zdolność organizmu do dezaktywowania wolnych rodników maleje. Kluczowym antyoksydenatem w naszym organizmie jest koenzym Q10. W procesie generacji wolnych rodników dochodzi do obniżenia stężenia koenzymu Q10 w organizmie człowieka (pojawia się szybkie starzenie skóry, wiotkość skóry). |
Dzięki nowoczesnej i nieinwazyjnej diagnostyce, możemy monitorować poziom stresu oksydacyjnego organizmu. Proponujemy proste i szybkie badanie, tj:
• test FORT (ang. Free Oxygen Radicals Testing), który określa ilość atakujących Wolnych Rodników,
• test FORD (ang. Free Oxygen Radicals Defence), który określa aktualny Potencjału Antyoksydacyjnego.
Wyniki badania otrzymujemy po 15 minutach.
Uwaga! Dzień przed badaniem należy pić dużo wody.